Druk offsetowy

Druk offsetowy – co to takiego? Nazwa pochodzi z języka angielskiego: offset printing. To rodzaj druku płaskiego, w którym farba z matrycy przenoszona jest na papier lub inne podłoże z wykorzystaniem cylindra pośredniego pokrytego gumą. Dlatego w druku offsetowym charakterystykę zdradza jego druga nazwa – druk pośredni. To jedna z najczęściej wykorzystywanych technik druku (poligraficznych). Jej popularność nie może dziwić, ponieważ cechuje ją świetny stosunek ceny do jakości. Dlatego też idealnie nadaje się do projektów wielonakładowych i tworzenia materiałów promocyjnych dla firm. Oprócz wysokiej jakości wydruku i doskonałego odwzorowania detali ta technika wydruku pozwala na jego dużą trwałość. Dzięki temu np. zadrukowany przy jej użyciu papier może zostać następnie poddany uszlachetnieniu. Druk offsetowy pozwala też na zadrukowanie bardzo wielu różnych materiałów. Jest to metoda uniwersalna wykorzystywana przez większość drukarni, której bardzo szerokie możliwości z pewnością docenisz.

Techniki druku offsetowego

Jakie typy offsetu możemy wyróżnić? Druk offsetowy wykonuje się na dwa sposoby, które różnią się rodzajem podłoża i przeznaczeniem, czyli:

  • arkuszowy – papier jest w nim drukowany na arkuszach. Stosuje się przy nim farby o dużej lepkości. Świetnie sprawdzi się do tworzenia ulotek, plakatów, czy też katalogów. To właśnie ten typ offsetu służy najczęściej do przygotowywania materiałów i gadżetów promocyjnych.
  • zwojowy – podłoże ma postać zwoju (rolki). Stosuje się przy nim farby lejne, czyli o małej lepkości. Offset zwojowy dzieli się jeszcze na: offset na zimno (z ang. coldset), w którym farba utrwalana jest poprzez wsiąkanie w papier oraz offset na gorąco (czyli po ang. heatset), gdzie farba jeszcze dodatkowo odparowuje w wysokiej temperaturze (dzięki zastosowaniu tunelu suszącego). Ten typ offsetu wykorzystywany jest przede wszystkim w prasie do gazet i czasopism.

Jeśli chodzi o techniki offsetu, to również wyróżniamy dwie:

  • offset wodny – jest to metoda tradycyjna, w której druku dokonuje się przy użyciu roztworu nawilżającego. Na płaskiej powierzchni formy drukowej znajdują się miejsca hydrofilowe (wodolubne), które zwilża roztwór wodny i miejsca hydrofobowe, które odpychają cząsteczki wody – i te właśnie nawilża farba drukowa. Ważne jest, by woda nie przenikała do farby (i na odwrót) i właściwe dozowanie ich ilości. Roztwór nawilżający to od 85 do 95% woda, do której dodawane są środki utrzymujące optymalną kwasowość i twardość oraz składniki zmniejszające napięcie powierzchniowe wody.
  • offset bezwodny – form drukowa nie jest w nim zwilżana wodą z odpowiednimi dodatkami. Przy tej technice wykorzystuje się formy silikonowe i farby cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym. Nie należy się w tym przypadku martwić, że roztwór nawilżający będzie miał kontakt z farbą. Offset bezwodny eliminuje też ryzyko zawilgocenia podłoża drukowego i umożliwia grubsze nałożenie farby niż w przypadku offsetu wodnego. Jednak mimo powyższych zalet jest to technika niszowa. Powodem tego są wyższe koszty druku i problemy natury technicznej. Offset bezwodny stosowany może być np. do zadruku powierzchni niechłonnych

Do czasu pojawienia się offsetu bezwodnego zawsze stosowana była technika wykorzystująca roztwór nawilżający. Obecnie również większość drukarni offsetowych stosuje offset wodny.

Druk offsetowy a cyfrowy

Skoro już wiesz, co to jest druk offsetowy, to pora odpowiedzieć na pytanie, czy jest metodą bardziej opłacalną od druku cyfrowego. Jeśli prowadzisz swoją działalność, to zdecydowanie! Wszystko dlatego, że druk offsetowy zastosowanie znajdzie przede wszystkim przy większych nakładach. Natomiast druk cyfrowy nadaje się przede wszystkim do niskich nakładów, więc zdecydowanie nie polecamy go w przypadku wykonywania gadżetów promocyjnych. Im większy projekt i potrzebna liczba sztuk, tym bardziej opłaca się skorzystać z druku offsetowego – wypada o wiele korzystniej cenowo. Ponadto zapewnia wyższą jakość wydruku. Nic więc dziwnego, że to właśnie druk offsetowy jest preferowana przez firmy. Pozwala wykonać hurtową ilość odbitek bardzo wysokiej jakości po niezwykle atrakcyjnej cenie!

Problemy w druku offsetowym? Nie z Fitchoice! Potrafimy w pełni wykorzystać ogromny potencjał druku offsetowego. Dlatego posiadamy bardzo szeroki wybór produktów wykonanych tą formą, takie jak ulotki, zaproszenia, wizytówki, torby reklamowe, czy też planery ścienne. Notes klejony, czy na spirali? Z okładką, czy bez? Mamy również duży wybór kalendarzy: zarówno tych w wersji biurkowej, jak i książkowej, trójdzielnej i plakatowej. Wybór należy do Ciebie, a my zajmiemy się resztą! Z nami możesz przebierać w formach i formatach, a także ilości stron. Wiemy, że Twoje potrzeby mogą się różnić w zależności od tego, czy materiały reklamowe przeznaczone są dla Twoich pracowników, klientów, czy też kontrahentów. Z nami stworzysz gadżety, które będą najlepszą wizytówką firmy i w pełni oddadzą jej charakter. Nasze produkty cechuje najwyższa jakość przy atrakcyjnej cenie. Druk offsetowy – Kraków, Wrocław, czy Warszawa? Śledzimy trendy i z pewnością będziemy w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom. A jeśli będziesz miał jakikolwiek problem, to bardzo chętnie i szybko Ci doradzimy!

Copyright © 2017 Fitchoice.eu Sp. z o.o.
Współpraca: all4u